Facet od kuchni. A może w kuchni. Dieta, przepisy, sushi, kuchnia chińska, włoska, i inne zdobyte receptury. Thermomix oraz inne kuchenne gadżety. Dieta Dukana, dieta kopenhaska. Masz ochotę na coś dobrego? A może chcesz to zrobić a nie wiesz jak? Poczytaj :) Jest nawet przepis jak ugotować wodę na herbatę :)
niedziela, 13 lutego 2011
Sałatka wuja Toma
sobota, 29 stycznia 2011
Sushi i inne wynurzenia - ciąg dalszy
środa, 12 stycznia 2011
Sushi – na początek ugotować ryż
wtorek, 11 stycznia 2011
KURCZAK GONG BAO
- 2 piersi kurze ze skórką lub bez ok. 60-70 dag max, pokrojone w kostkę 1,5 cm
- 3 ząbki czosnku
- 2 cm kłącza świeżego imbiru
- 5 cebulek zielonych
- 2 łyżeczki oleju z orzechów arachidowych
- 1 garstka świeżej czerwonej chili bez pestek
- ½ łyżeczki czerwonego pieprzu syczuańskiego
- ½ szklanki pokruszonych niesolonych orzechów arachidowych
Marynata do mięsa:
- ½ łyżeczki soli
- 2 łyże czki jasnego sosu sojowego
- 1 łyżeczka wiśniówki
- 2½ łyżeczki skrobi kukurydzianej
- 1 łyżka stołowa wody
Składniki Sosu:
- 3 łyżeczki cukru
- 1 łyżeczka skrobi kukurydzianej
- 1 łyżeczka ciemnego sosu sojowego
- 1 łyżeczka jasnego sosu sojowego
- 3 łyżeczki octu winnego jabłkowego
- 1 łyżeczka oleju sezamowego
- 1 łyżka rosołu lub wody
Opis przygotowania:
1. Pokroić kurczaka w 2 centymetrową kostkę. Wymieszać w misce składniki marynaty i zamoczyć w niej kurczaka. Odstawić na 2 godziny. Na małej patelni przesmażyć - przepalić pokruszone orzeszki arachidowe na złoty kolor, wyzwalając z nich mocny aromat. - uważać by nie przypalić.
2. Drobno pokroić czosnek i imbir. Cebulkę pokroić w kawałki, lecz nieprzekraczające 1,5 cm. Paprykę chili pokroić w 2 -3 cm paski, wypestkować wcześniej gdyż pestki bardzo zaostrzą potrawę.
3. W małym naczyniu wymieszać dokładnie wszystkie składniki sosu i posmakować czy aby na pewno ma lekko słodko kwaśny smak.
4. Rozgrzać olej na patelni wok i gdy będzie gorący wrzucić pokrojone chili. Chwila smażenia pozbawi czerwone chili ostrego smaku natomiast doda aromatu potrawie. Usunąć paprykę na miseczkę pozostawiając olej.
5. Na rozgrzany olej wrzucić kurczaka i smażyć mieszając delikatnie aż poszczególne kostki oddzielą się i przyrumienią na złoto. Dodać paprykę i smażyć dalej dodając pieprz syczuański, imbir i czosnek oraz cebulkę.
6. Zalać zawartość patelni sosem i dodać orzechy, kontynuować smażenie do momentu zgęstnienia sosu i połączenia z nim składników potrawy stale mieszając.
7. Serwować gorące prosto z patelni ze świeżo ugotowanym ryżem lub makaronem sojowym oraz surówką.
poniedziałek, 10 stycznia 2011
Dieta kopenhaska - przepis
niedziela, 9 stycznia 2011
Skrócony przepis na dietę Dukana
Etapy diety Dukana
Dieta Dukana to jedna z najskuteczniejszych diet jakie dotychczas stworzono, aczkolwiek nie ma ona naukowego poparcia.Największym problemem diety Dukana jest wskazywanie na wiele potencjalnych dolegliwości, które mogą się pojawić u tych pacjentów, którzy będą ją stosowali. Niemniej jednak popularność diety budzi podziw u wszystkich lekarzy i nie wiadomo do końca skąd się wzięło, aż tak duże zainteresowanie dietą ze strony Polaków. Niemniej jednak powiedzieć należy, że dieta Dukana jest skuteczna i dzieli się na kilka etapów.
W pierwszym etapie, czyli w tzw. fazie uderzeniowej, można spożywać tylko i wyłącznie produkty białkowe. Do tego należy pić dużo wody, ale również dopuszczalne jest picie herbaty ziołowej. Można jeszcze dodać wszystkie napoje typu light, czyli takie, które nie zawierają cukru. Długość wspomnianej fazy to minimum 5, a maksimum 10 dni.
Drugi etap to faza równowagi. W tej fazie należy dodać warzywa. Przez kolejnych pięć dni należy spożywać wyłącznie posiłki składające się z warzyw oraz białek. Taki cykl powinno się powtórzyć. Tą fazę należy powtarzać tak wiele razy, aż uda się wam osiągnąć wagę oczekiwaną.
Kolejna faza, to utrwalenie posiadanej wagi i zapobieganie efektowi jo-jo. Etap ten powinien trwać 10 dni dla każdego utraconego kilograma. Można wprowadzić owoce, produkty skrobiowe, jak również pełnoziarniste pieczywo. Jeden dzień w tygodniu nie ma żadnych ograniczeń - jecie co chcecie. Inny dzień to dzień białkowy. Wtedy powinniście spożywać tylko produkty białkowe.
Ostatnim etapem diety jest jedzenie tego, co się najbardziej lubi codziennie, prócz jednego dnia tygodnia. Ten etap powinien ciągnąć się już przez całe życie.
--
Podsumowanie diety kopenhaskiej
Dieta trzynastodniowa: wady i zalety
Autorem artykułu jest JBmedia
Chcesz szybko schudnąć? Masz dosyć swojej nadwagi? Rozwiązaniem twoich problemów może być dieta kopenhaska. Jednak zanim zdecydujesz się na jej zastosowanie, poznaj wady i zalety diety trzynastodniowej.
Dieta kopenhaska, dieta szwedzka, dieta trzynastodniowa – pod tymi wszystkimi nazwami kryje się plan błyskawicznej utraty zbędnych kilogramów. Jest to dieta, która ma wielu zwolenników i równie wielu przeciwników. Do zagorzałych entuzjastów tej metody odchudzania należą osoby, które stosując dietę kopenhaską same utraciły zbędne kilogramy. Przeciwnicy diety to natomiast najczęściej lekarze.
Dieta kopenhaska trwa – jak wskazuje inna jej nazwa – trzynaście dni. Podczas tych niespełna dwóch tygodni należy odżywiać się według ściśle określonego planu. Na każdy dzień jest szczegółowo opisany jadłospis. Zwykle śniadanie to kubek czarnej kawy z kostką cukru, ewentualnie surówka z marchewki. Obiad i kolacja to najczęściej kawałek chudego mięsa, jajko, szpinak i marchewka – w różnych kombinacjach. O ile w ramach danego dnia można zamieniać miejscami obiad i kolację to nei wolno mieszać posiłków z różnych dni. w najtrudniejsze dni diety liczba posiłków ograniczona jest do dwóch – rezygnujemy z kolacji. Niezależnie od dnia kolację należy jeść nie później niż o godzinie osiemnastej, trzeba też pić dużo niegazowanej wody mineralnej i ziołowych naparów oraz zielonej herbaty.
Dieta kopenhaska jest bardzo nisko energetyczna – dostarcza zaledwie kilkaset kilokalorii dziennie. Złośliwi sarkastycznie żartują, że takie racje żywnościowe przyznawano więźniom w najcięższych więzieniach. Efektem diety kopenhaskiej jest więc osłabienie, zdarza się, że odchudzająca się w ten sposób osoba traci przytomność. Niemal zawsze pojawia się silny ból głowy, problemy z koncentracją. Warto więc wiedzieć, że będąc na diecie trzynastodniowej, nie powinniśmy np. siadać za kółkiem, bo zdolność reakcji i koncentracji są obniżone. Radykalne przejście na dietę szwedzką o tak niskim bilansie energetycznym jest dla organizmu dużym szokiem. Zdaniem dietetyków ta metoda odchudzania niewiele różni się od głodówki i ma podobne wady. Przede wszystkim prowadzi do zaburzenia metabolizmu. Co to oznacza? Nagłe obniżenie wartości kalorycznej spożywanych posiłków sprawia, że organizm przełącza się na tryb magazynowania zapasów. Metabolizm spowalnia, przez co później może pojawić się (i najczęściej się pojawia) efekt jo jo. Zaburzenia tempa przemiany materii utrudniają też późniejszą stabilizację wagi i na dłuższą metę mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Poza tym szybka utrata kilogramów powoduje pogorszenie stanu skóry, ktora błyskawicznie traci jędrność. Trzeba też wiedzieć, że dieta tak mało urozmaicona może spowodować niedobory witamin i minerałów. Konieczne jest więc sięganie po preparaty witaminowe i stosowanie suplementacji. Braki witamin mogą też odbić się na stanie włosów i paznokci. Zdaniem lekarzy dietetyków ( a także medyków innych specjalności) dieta kopenhaska stanowi niemal całkowite przeciwieństwo zasad zdrowego odżywiania się oraz racjonalnego odchudzania. Przykłady? Choćby liczba posiłków. Wiadomo, że aby schudnąć trwale i zdrowo, należy jeść często i niewielkie ilości. Optymalna liczba posiłków to 5 – 6 dziennie, tymczasem dieta szwedzka ogranicza się do trzech, a w niektóre dni zaledwie dwóch! Poza tym dieta powinna być bardziej urozmaicona. Na pewno niezdrowe jest też tak szybkie tracenie kilogramów, proces odchudzania się powinien być rozłożony w czasie. Za fatalny nawyk żywieniowy dietetycy uważają też rozpoczynanie dnia od wypicia czarnej kawy – na pusty żołądek działa ona wyjątkowo negatywnie i może prowadzić do schorzeń układu pokarmowego.
Zalety diety kopenhaskiej
Zdaniem dietetyków, dieta trzynastodniowa ma bardzo niewiele zalet. Jakich plusów można się w niej doszukać? Na pewno atutem jest spożywanie ostatniego posiłku do godziny osiemnastej. Najczęściej jemy kolację za późno, co sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej, bo wieczorem i w nocy tempo przemiany materii obniża się. Dobrym elementem diety kopenhaskiej jest też rezygnacja ze słodyczy i niezdrowych węglowodanów – ten nawyk zasługuje na pochwałę.
---Jak działa dieta Dukana?
Nadal zastanawiam się nad tym, czy dieta kopenhaska była dobrą drogą. Wprawdzie w 6 dni spadło ze mnie ponad 4,5 kg ale obawiam się efektu jojo. Może więc zamiast gwałtownej, drastycznej formy odchudzania powinienem przejść raczej na zmianę trybu żywienia? Poniżej jeszcze jeden artykuł znaleziony na temat diety proteinowej.
Dieta Dukana - dlaczego działa?
Autorem artykułu jest Paweł EndDieta Dukana to najmodniejszy sposób na odchudzanie ostatnich miesięcy. Czy warto iść w tym kierunku chcąc zrzucić kilka kilogramów? Czy Dieta Dukana działa, a jeśli tak to dlaczego?

Dukan opracowywał swoją dietę przez 30 lat. To niemały kawałek czasu na to, by taki temat jak psychologia otyłości została rozłożona na czynniki pierwsze. Dukan zrozumiał, że tym co wywołuje efekt jo-jo jest fakt traktowania przez osoby z tendencją do tycia jedzenia jako nagrody. Na efekty nagradzania się oraz „zajadania smutków” nie trzeba zaś długo czekać. Osoba otyła, nawet kiedy przejdzie już przez cały proces nawet bardzo restrykcyjnej diety, po jej zakończeniu, dla uczczenia sukcesu, zaczyna nagradzać się jedzeniem. Oczywiście, wywołuje to poczucie winy i... kolejnego batonika dla poprawy nastroju, który z powodu poczucia winy opadł. W krótkim więc czasie, osoba, która sporo schudła może powrócić do wyjściowej wagi. Skuteczność diety Dukana opiera się więc na stworzeniu takiego planu, by osoba odchudzająca się, zawsze już była na diecie, a jednocześnie nie odczuwała drastycznie jej skutków (czyli nie czuła się ograniczona w tym, co wolno jej jeść). Stąd czwarta, ostatnia faza diety Dukana to wolna amerykanka jeśli chodzi o rodzaj produktów które można jeść, z jednym małym wyjątkiem – restrykcyjnym dniem białkowym w wybranym dniu tygodnia. Jednym i niezmiennie tym samym. (Dukan zaleca, by były to białkowe czwartki. Sam czwartek nie ma tu uzasadnienia – chodzi jedynie o wybranie określonego dnia, którego trzyma się osoba „na Dukanie”). W tym dniu, nie wolno jeść niczego innego ponad te produkty, które dozwolone są w pierwszej fazie diety Dukana. Świadomość istnienia TEGO dnia powoduje, że osoba z tendencją do tycia, już szczupła, zawsze pilnuje tego co je i co tydzień przypomina sobie, że zbytni „luz żywieniowy” może zaowocować powrotem do otyłości.
Oczywiście, dieta Dukana ma również podstawy żywieniowe – specyfika trawienia białek, ich przyswajalność i działanie na organizm powodują, że chudnie się szybko i bez zbytnich ograniczeń – co również stanowi element psychologii diety. Szybkie efekty wzmacniają motywację, a możliwość jedzenia dowolnych ilości wskazanych produktów powoduje, że dieta nie jest karą i mordęgą, lecz sposobem na życie.
Wspomniane już społeczności, czyli szansa, której nie miały inne diety na to, by wiązać ze sobą osoby odchudzające się, tworzyć grupy wsparcia niezależne od miejsca zamieszkania, wieku i stopnia otyłości również pomagają. Liczne profile na Facebooku, fora internetowe, strony www popularyzujące dietę Dukana powodują, że osoby, które są „na Dukanie” mogą śledzić swoje postępy w chudnięciu grupowo, mogą dzielić się przepisami i trudnościami, mogą wspierać się w wytrwaniu i wreszcie – mogą wymieniać informacje na temat diety Dukana niemalże bez ograniczeń. Dieta Dukana jest skazana na sukces i jeśli tylko osoba z nadwagą nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do tego, by kuracja odchudzająca metodą Dukana zadziałała, to jest w stanie efektywnie i szybko pozbyć się nadwagi, a potem podzielić się swoim sukcesem z innymi, co przekłada się na popularyzację diety.
---
Więcej na stronie: www.dietadukana.net.pl
Dieta Dukana właściwą drogą?
Witam,
Jestem właśnie w trakcie diety kopenhaskiej, ale znalazłem bardzo ciekawy artykuł na temat diety Dukana, dlatego pozwoliłem sobie wkleić jego treść. Zapraszam do lektury.
Dieta proteinowa – efekty i przeciwwskazania
Autorem artykułu jest Sabina StodolakDieta oparta na białkach – czy to może zadziałać? Obecnie dieta proteinowa należy do najbardziej popularnych diet, z której korzystają setki osób zrzucających nadwagę na całym świecie. Dlaczego jest tak popularna?

Więcej na stronie: www.proteinowa.net